HAKKINDA

Hamit Eteevrans / Gazeteci – Yazar – Radyocu

13.05.1984 tarihinde Mardin-Merkez’de doğan Hamit Eteevrans, 5 yaşında İstanbul’a geldi. 2001 yılında Bakırköy İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan Eteevrans, lise çağında başladığı radyoculuğa, birçok yerel ve ulusal kanalda ‘Haber Spikeri’ ve ‘Radyo Programcısı ve Sunucusu’ olarak çalıştı. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olan Eteevrans, halen Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü 3. sınıfta eğitimini sürdürmekte.

Muhabirliğe 2002 yılında Yeniçağ gazetesinde (alaylı olarak) başlayan Eteevrans, sırasıyla Tercüman, Yenişafak, Yenigün, Yazete ve Vatan gazetelerinde muhabir, editör, şef editör ve yazar olarak çalıştı.

Eteevrans ayrıca bazı kamu, kurum ve kuruluşlarında danışman olarak görev aldı. 2007 yılında Ziya Şark Sofrası Genel Müdürlüğü’nde Basın Danışmanlığı, 2007, 2008, 2009 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Feshane Ramazan Etkinlikleri’nde de yine Basın Danışmanı olarak görev yaptı.

2009-2010 yılları arasında Bolu Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan’ın Basın Danışmanlığı’nı da yürüten Eteevrans, bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya A.Ş bünyesinde yayın yapan Radyo İstanbul Ajansı’nda, ‘Hamit Eteevrans’la Yüz Yüze’ adlı programı sundu.

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden, ‘Temel Denizcilik ve Deniz Güvenliği’ eğitimini tamamlayan Eteevrans, Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü-Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin düzenlediği, TAYK 2012 En İyi Fotoğraf ve Görüntü Yarışması’nda plakete layık görüldü.

Yayınlanmış 4 kitabı bulunan ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Eteevrans, İngilizce ve Arapça bilmekte, evli ve 1 çocuk babasıdır.

ESERLERİ—

– ‘Zeytinburnu’nun Yükseliş Yılları’ Almanak (3 Cilt)

1999 – 2013 yılları arasında, Belediye Başkanı Murat Aydın’ın başkanlığında geçen 15 yılın 5’şer yıllık dönemler halinde 3 ciltte toplandığı ‘Zeytinburnu’nun Yükseliş Yılları’ Almanak Editörlüğü…

– ‘SEV’ (Herkes hata yapar, severek ölmez) Roman

Hamit Eteevrans’ın kitabı ‘SEV’ iki yıllık özverili bir çalışmanın ürünü olarak okuyucusuyla buluştu. ‘Herkes hata yapar, severek ölmez’ sloganıyla dikkat çeken Sev, annesi ve babası ayrılmış, karanlıktan korkan ve yalnızlığına itilmiş bir çocuğun, aydınlığa çıktığı zorlu hayatını anlatıyor. Kitapta, ünlü tiyatro sanatçıları Serpil Tamur ve Emin Olcay da Eteevrans’a yazı ve röportajlarıyla destek sağladı.