VİCDANDAN KAÇIŞ YOK!

Vicdan… Olanın son zerresine kadar kullandığı, olmayanın hiç umursamadığı, kaybedenin de büyük bir pişmanlık yaşadığı, hayatın yegâne gerçeği… Vicdan parayla satın alınmaz; bunu ancak olan gösterebilir…

İnsanoğlu en çok inandığı, güvendiği, sevdiği ve değer verdiği insanın yıllar sonra vicdansızlık uçurumuna sürüklendiğini görünce, hissettiği o büyük yıkımı izlemesine üzülür.

O zor anında bile elinizi uzatırsınız ama tutmak istemez… Çünkü kaybetmiştir artık o en büyük insanlık özelliğini… Yuvarlanır hızlıca ve beraberinde de alıp götürür her şeyini… Ne acı değil mi?

Hani, “Ya bu nasıl olur, buna nasıl tenezzül eder” der hayıflanır dururuz ya; işte vicdanını kaybetmiş bir insanın ne kadar zalimce davranabileceğini görür, büyük yıkımı yüreklerimizde hissederiz… Çok zordur bunu kabullenmek ama gerçektir… O aslında kaybetmeye alışmıştır;kazanacağı iki kuruşu düşünür durur… Zanneder ki ‘kazandım’ ancak kaybedenin önde gideni olduğunu görmez bile…

Çok zor zamanlarda bile insan, insanlığını ve vicdanını öldürmemeli… Bu ikisi bir insanın insana kattığı en büyük değeri gösterir. Bizler mekanik parçalarla üretilmiş robotlar değiliz. Hepimiz birer ruh taşıyoruz. Ruhumuzun bize verdiği hislerle mevcut yaşama uyum sağlamaya çalışıyoruz. Ancak ne olursa olsun insaniyet denen o hayat kaynağımızı ve vicdanımızı kaybetmemeliyiz.

Fırsatçılar her zaman iş başında olacaktır. ‘Bu işten ne koparırım’ zihniyetini güdenlerin bilin ki akıbeti hüsranla sonuçlanacaktır. Sizler ne olursa olsun, dürüstlüğünüzü elden çıkarmayın… Belki kaybetmiş gibi gözükürsünüz ancak kazanan muhakkak sizler olursunuz.

Ama onlar için;

Dürüst olursunuz yetmez,

Açık sözlü olursunuz yetmez,

Samimi olursunuz yetmez,

İnsanlığınızı gösterirsiniz bu da yetmez,

YETEN; YETTİĞİ KADAR YETER ONLARA…

Yetmediği zaten onların kaybettiği büyük VİCDANLARIDIR…

Ama unutmasınlar ki VİCDANDAN ASLA KAÇIŞ YOK!

Yenigün Gazetesi

Close
Hamit ETEEVRANS sosyal medyada!
Twitter'da veya Facebook'tan takip edebilirsiniz.