DÜNYA ALIR, AHİRET VERİR

‘Yardım etmek’ ve ‘bir kalp kazanmak’ dünyanın en büyük zenginliği. Bu iki önemli olguyu düşündüğümüzde, yardım etmenin aslında bir meziyet olduğunu kavrayabiliriz. Yardım etmek isteyen kişilerin kimi zaman bu düşünceleriyle sadece sözde kaldığını görebiliriz.

Düşüncelerini, gösteriş vitrinlerinden sunan kişilerin aslında hayatlarının derin boşluklarında kaybolduğunu görebiliriz.

Kimi yardım etmek ister ama bu ona nasip olmaz, kimisi hiç düşünmediği bir anda karşısına çıkan iyiliğin yüzüne yansıyan o ışığı yüreğinde hisseder. Kısacası yardım etmek de herkese nasip olmaz.

Yardım etmek sadece maddi olarak algılanmamalı. Bazen bir tebessüm bile umudunu yitirmiş bir insanın hayatını kazanmasına neden olur. Özellikle toplumda ilişkilerin giderek yozlaştığı, akraba ilişkilerinin deformasyona uğraması, giderek bencilleşen toplumun midelerine indirdiği doymak bilmeyen açlık hisleri, insanlığı git gide ötelemekte, yüreklerinin umut ışığını söndürmekte.

Ne mi oluyoruz?

Giderek sönüyoruz, giderek birbirimizden uzaklaşıyor, uzaklaştırılıyoruz. Hayatımızı zorlaştırmak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Mutsuzluğu ötelemek varken, mutluluğun elimizden kayıp gitmesini an be an beyinlerimizde okuyoruz.

Ne mi olacak?

Giderek yok olacağız. Yok olmakla kalmayıp, hayatın unutulmuşluğundaki uçurumlarından birbirimizi tek tek atacağız. Hırslarımızı, kinimizi, sevgisizliğimizi ve benliğimizi o uçurumdan atmak yerine, insanlığımızı yuvarlayacağız bir bir.

Ne olur, biriktirdiğimiz iyiliklerin elimizden kayıp gitmesine izin vermeyelim…

Ne olur, yıllarca emek verip kazandığımız o sevgileri tüketmeyelim…

Ne olur, yüreklerimize zorluklarla kazıyıp nakşettiğimiz o huzuru parçalamayalım…

Çünkü dünya alır, ahiret verir.

 

This entry was posted in YAZILAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Hamit ETEEVRANS sosyal medyada!
Twitter'da veya Facebook'tan takip edebilirsiniz.