KENDİNİ BİL; YETER!

İnsanın kendini bilmesi ne güzel değil mi?Yunus Emre’nin o muhteşem dizelerini hatırlatmakta yarar var: “İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendini bilmezsen, Ya nice okumaktır”

Önce nereden geldiğini bileceksin; Hiç unutmayacaksın geçmişini… Arkana dönüp baktığında, yıllar sonra elde ettiklerin, ayna olup dikilecek karşına…
Haklısın; Aynayla yüzleşmek çok zordur; Bir o kadar da cesaret ister.
Öyleyse; Dev aynalarda meydan okumaya ne gerek var?

Önemsenmeyecek kadar bir hiç olduğunu ne zaman hatırlayacaksın? 
Kendini bilmezliğini, bin bir maskenin arkasında saklayarak daha ne kadar kandıracaksın aynayı?
Biliyor musun; Aynaya baktığın maske bile senden daha cesur… En azından hayat maçına 1-0 başlamıyor Sen gibi…
Ya Sen?

Kendini dev aynasında gören Sen; Hayatla mızıkçılığı bırak ve aynaya kendinle bak! Göreceksin ki o ayna sana aslında kim olduğunu gösterecek!

***

Geçtiğimiz günlerde TIM Show Center’da sahne alan Mustafa Ceceli, işte bu aynaya her zaman kendiyle bakmayı bildi ve hayat aynasını asla değiştirmedi.
“Magazin camiasında parmakla gösterilecek kim var?” diye sorsalar, aklıma ilk gelecek isim Mustafa Ceceli’dir. Gerçek sanatçı duruşuyla, insanlara yaklaşımıyla ve en önemlisi kendiyle, hiçbir zaman değişmedi Mustafa… Çalkantılı medya koridorlarında tutunmak zordur ve bunu sadece kendini bilen kontrol altına alabilir.
TİM sahnesinde yine hayata dürüstlüğüyle meydan okudu Mustafa… Her eseri seslendirdiğinde, söz ve bestenin kim olduğunu hatırlatmakla kalmayıp; Eser sahiplerini tek tek sahneye davet etti ve teşekkür etti. Söylesenize bunu yapabilen kaç sanatçı daha tanıyorsunuz? İşte böyle başardı Mustafa; başarıyor ve nice başarılara imza atacak hiç şüphesiz…

Mustafa’nın sahnedeki şu sözü de güne imzasını attı; Dedi ki, “Fiziksellikle değil, yüreğinizle dokunun ve sevin.” İşte bu sözü ayakta alkışlanır… Nereden geldiğini bilen Mustafa’ya aynalara dürüstçe bakabildiği için kutluyorum.

***

Eğer dokunacaksanız, SAHTE SİZ ile değil; Yüreğinizle dokunun ve sevin! İnsanları kandırmaktan, hayallerini kirletmekten, umutlarını yıkmaktan artık vazgeçin!

Çünkü hayat, bu kadar sahteliğe değmeyecek kadar kısa…
Tabi anlayabilene…

Yenigün Gazetesi

Close
Hamit ETEEVRANS sosyal medyada!
Twitter'da veya Facebook'tan takip edebilirsiniz.