SONSUZ KAYBETMEK

Hayat kaybetmek için çok kısa sevgili dostlar…

Ne olur ruhumuza, aklımıza ve sevgimize sahip çıkalım ve bu değerlerimizi yarı yolda bırakmayalım. Çünkü bunlar ‘ha’ deyince oluşmuyor. Neticede hepimiz yürek taşıyoruz, kese kâğıdı değil.

Kendimize öyle dürüst olmalıyız ki, günü gelince bunu yüreğimize rahatça anlatabilmeli, aynada kendimizi en yalın haliyle izleyebilmeliyiz.

Elimizdekilerin kıymetini, elimizden akıp gitmeden bilelim; sahip çıkalım, onlar için bir şeyler yapalım, mümkünse savaşalım. Karşılaştığımız en ufak bir olumsuzlukta vazgeçme eğilimine girmeyelim.

‘Hayat bir gündür o da bugündür’ sözünü kendimize rehber edinip, hayatımızdaki varoluşları yüreğimize üflemeli, bu değerleri an be an içimize çekmeliyiz…

Çünkü hayat kaybetmek için çok kısa…

Ne olur yaşadığımız her günün kıymetini bilelim. Soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu ve izlediğimiz hayatı en yalın haliyle görüp, hissettiğimiz her an için Allah’a teşekkür edelim.

Kaybetmeyi yeterince anlayamamış bir toplum olup, çıktık. Hep şöyle bir yanılgı vardır; ‘Kaybedeceğimi hissettiğim an nasıl olsa son anda bir atak yapar, kaybetmem.’ Göz göre göre böyle bir risk neden alınır, bunu düşünmek bile çok manasız… Hâlbuki hayatın risklerini her zaman göz önünde tutarak, kaybetmemek için emek vermeli, yakaladığımız sevgileri pamuk ipliğine sarmalamalıyız ki en ufak bir sarsıntıda çöküp, kaybolmasınlar.

Şunu unutmayalım;

Her zaman umduğumuz kadar şanslı olamayabiliriz. Çünkü hayatta sonsuz kaybedişler vardır; bir daha geri dönüşü olmayan, döndüremediğimiz kaybedişler… Elimizdekilerin kıymetini, hayatımızdan çıkmadan anlamalı ve bütün bunlara yürekten sarılmalıyız. Zaten yürekten sarılmadığımız birçok şeyin nihayeti, ölüm duygusu gibidir. Geri dönmez, döndürülemez…

Geçtiğimiz günlerde Çağatay Ulusoy’un başrolünü paylaştığı Delibal filmini izlemiştim. Çağatay’ı imza attığı bu başarılı filmden ve oyunculuğundan ötürü kutluyorum. Sevgiyi ve fedakârlığı böylesine yürekten haykırdığı için… Her şeye rağmen sevmek için koca bir yüreğe sahip olunması gerektiğini hatırlattığı için… Filmin içindeki, ‘MUTLU SON OLMASIN, MUTLU SONSUZ OLSUN’ cümlesi bu anlattıklarıma en yakın ve somut bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

O halde,

Hepimize SONSUZ KAYBEDİŞLERİMİZ olmasın diye dua ediyorum. ‘Hayatı sevmek, kısacası sevmeyi sevmekse tek sorun, gerisi teferruattır’ diye düşünüyorum.

Sevme duygusunu ruhumuza işleyen ve bunu bize yürekten hissettiren Allah’a şükürler olsun… Şükürler olsun ki, sevmeyi kendi çıkarları uğruna bencilce kullanıp, bir anda kenara atanlardan değiliz…

SONSUZ KAYBETMEYELİM, SONSUZ KAZANALIM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Hamit ETEEVRANS sosyal medyada!
Twitter'da veya Facebook'tan takip edebilirsiniz.